Mg rejtly a tudsok eltt, hogy a vilgegyetem tgulsa hova vezet. A legnpszerbb elmlet szerint vmillirdok mlva bekvetkezik a Nagy Reccs, s az univerzum darabokra szakad. A bilbai Baszkfldi Egyetem s a Salamancai Egyetem fizikusai, Jos Senovilla, Marc Mars s Ral Vera meghkkentbb terival lltak el a Physical Review D cm szaklapban. A kutatk szerint a vilgegyetem gy r vget, hogy megll s egy pillanatkpbe dermed, mert az id, amit ismernk, egyszeren elfogy.
Megll az id
Csillagszok tz vvel ezeltt felfedeztk, hogy a nagyon tvoli szupernvk ltszlag gyorsabban mozognak, mint a kzeliek. Ekkor feltteleztk a stt energia ltezst, s ezt az ert sejtik az univerzum tgulsnak htterben. Jelenlegi tudsunk alapjn ugyanis a bolygknak, gzfelhknek, csillagkzi pornak, s egyltaln, minden anyagnak a vilgrben, a gravitci trvnynek engedelmeskedve vonzania kellene egymst, s ezltal kzelednik egymshoz. A valsgban ennek pontosan az ellenkezje trtnik: az gitestek egyre tvolodnak egymstl, az univerzum tgul. A tvoli szupernvk gyorsulst is a stt energinak tulajdontottk.
A problma az, hogy senkinek sincs igazn tlete arra, hogy pontosan mi ez a stt energia s mibl keletkezett. A spanyol tudscsapat ezt a felttelezett ert megkerlve keresett magyarzatot a tvoli szupernvk rejtlyre, s arra jutottak, hogy a ltszlagos gyorsulst az id lassulsa okozza. Elkpzelsk szerint lehetsges, hogy az id egyre lassabban telik, ezrt a tvoli objektumok – mivel tbb milli vvel ezeltti llapotukat ltjuk – gyorsabbnak tnhetnek.
Az gen nma ll csillagok
Senovilla professzor szerint minden olyan egyenletnk, amelyben az id is szerepel, az idt egyenletesen tel tnyezknt kezeli. A spanyol kutatk tanulmnya eljtszadozik azzal a gondolattal, hogy mi van, ha ez mgsem gy van. Szerintk ha az id valban lassul, szinte szrevehetetlenl trtnik, ezrt csak nagyon kzeli s nagyon tvoli objektumok mozgst sszehasonltva lehet vizsglni.
Ha a tudsok felttelezse igaz, az univerzum vmillirdok mlva egyszeren megll, semmi nem mozdul majd a vilgegyetemben, s az id megll, elfogy, rtelmt veszti. "Egy rkk tart pillanatkp lesz a mindensg, de a mi bolygnk ezt nem li mr meg" – fogalmazott Senovilla a New Scientistnek. A tuds szerint egybknt lteznek az vknl sokkal vadabb elmletek is, Itzhak Bars, a Dl-Kaliforniai Egyetem kutatja pldul nemrg felvetette az egynl tbb iddimenzi lehetsgt. Senovilla s kollgi tlett tudstrsaik fenntartsokkal fogadtk, de olyanok is akadtak, akik nyitottak voltak az elkpzelsre, pldul Gary Gibbons cambridge-i professzor. "gy hisszk, hogy az id a Nagy Bummkor keletkezett, s ha valahogy ltrejtt, akkor el is tnhet" – fogalmazott.
Forrs
DOKI ~ PAPUCS