Ezt a tutorilt Menib rta neknk s nagyon ksznm neki! Szerintem nagyon jl sikerlt. Ha el akarsz ltogatni az oldalaira, vlassz az albbi linkek kzl! www.tananyag.gportal.hu www.menib.gportal.hu
* * *
Alapjban vve a Photo Filtre-t egyszeren besorolhatnnk a tbbi kpszerkeszt kz, hogy itt egy jabb program, amivel csini kpeket fejlceket, netn egsz designokat kszthetnk sajt magunk, vagy ms rszre! De akkor mirt rok mgis errl? A vlasz egyszer: mert nagyon is hasznos kis program s mert egyszer kezelni! Szemlyes tapasztalatbl mondom, hogy gyorsan elsajtthatak a lnyeges mveletek s rvid id alatt igen ltvnyos sszelltsokat hozhatunk ltre!
Na de jjjn a fejlc ksztsnek menete! Elsknt dntsk el, hogy mekkora fejlcet szeretnnk (fknt a httrhez viszonytva kell a mrett megszabnunk, illetve hogy a menk s hasonlk a fejlchez kpest hogy fognak majd elhelyezkedni). Egy 780 px szlessgre lltott oldal esetben lehet 780*300-as a fejlc, mert az mg szp s a mretekhez is igazodik. De lehet akr ennl nagyobb is s akkor beleolvaszthatjuk a httrbe, hogy gy tnjn nem is lehet megmondani, hol kezddik a fejlc s hol vgzdik a httr.
Azt javaslom legyen elsre egy egyszer fejlc, aminek a mrete 780*300-as lesz. A ksbbi prblgatsnak s csinostsnak igazbl csak a fantzia szab majd hatrt, ha megrted az alapokat, a tbbi mr magtl fog menni!
Elszr teht ksztsnk egy res kpet, aminek a mrete ugyebr 780*300-as.
Az oldalunk tmjtl fggen vlaszthatunk kpeket, amiket a fejlcre rakhatunk. n most csak tallomra teszek fel nhnyat. Tbbnyire els mindig az anyaggyjts (legalbbis nlam). Ezalatt rtem a kpeket, amiket felhasznlsz, esetleges textrkat, brushokat s httereket. Ha ezek megvannak, akkor kpzeld el a fejedben, hogy nagyjbl hogyan nzne ki jl (br menet kzben is meg szokott jnni az ihlet, de mindig kell kiindulpont).
Fel fogok hasznlni egy tulipnos kpet s a Photo Filtre nyjtotta grafikai lehetsgeket. Elsknt „felveszem” [sznlopval - szerk.] a tulipnos kp httrsznt, amivel besznezem a fejlc httert.
Mr van szne a fejlcnek, ezutn msolom a tulipnos kpet s beillesztem a fejlcre gy, hogy kb. a bal als sarokba kerljn. A mretn nem vltoztatok (de persze te nyugodtan megteheted).
Ezutn kijellm az elvlaszt csk krnyezett nhny cm szlessgben, majd kivgom. Kivlasztom a Szntmenet ikont s felveszem a csk egyik felnek sznt majd a csk msik felnek sznt s a megfelel irnyba lltva tmenetet kpezek. Ez azrt clszer, mert gy nem annyira szembetn, hogy a kpet utlag illesztettem be. (az tltszatlansg minkt sznnl 100 % legyen).
Nos valsznleg gy mg mindig elgg feltn a csk, azonban ltezik egy msik trkk, amivel elegnss tehetjk a cskunkat. Maradjon a kijells akkora, amekkora volt, s vlasszuk a Szrk/Keret/3D gomb/Szimpla szl menpontot. Az eredmny meglepen ms.
Innentl kezdve igazbl teljesen rnk van bzva, hogy mihez kezdnk a fejlcnkkel. Az ltalunk ksztett cskot n mg mvszileg formzom. Kijellm, majd Szrk/Mvszi/Nyers pasztell/Mertett papr menpont. Ezek utn a tulipnt egy kis szrkstjk. Ehhez kijellm egy rszt, majd a Szrkeskla ikonra kattintok [vzszintes eszkztr, grayscale - szerk.]. A kijellst meghagyva kivlasztom a Szrk/Keret/Egyszer keret menpontot. Itt fehret lltok be 2-es vastagsggal s 100%-os tltszatlansggal.
Mris mennyivel jobban nz ki a fejlcnk s mr alig van htra nhny dolog, ami emelheti az eszttikai rtkt. Keretet attl fggen tehetnk r, hogy beleolvad majd a httrbe, vagy sem. n most nem teszek r.
Clszer mg rrnunk az oldalunk nevt, vagy akr egy idzetet is. n az utbbi mellett dntttem, mert n nem honlap szmra ksztettem ezt a fejlcet. A szveg rshoz vlasszuk a T bets ikont. Ide aztn berhatjuk a szveget s formzhatjuk mret, szn, dls, tpus szerint. A msik lenyl flnl adhatunk neki kihz sznt, vagy rnykolhatjuk. gy mr szinte ksz a fejlcnk.
Persze ez csak egy egyszer fejlc. Ennl sokkal bonyolultabbakat is kszthetnk tbbfle mretben. Tehetnk r chatet, vagy menpontokat. Aki egyszer komolyan beleveti magt a Photo Filterbe, csodkat hozhat ki belle s magbl egyarnt! :)
* * *
A tutorial nem Photo Filtre 9..2.2.hz kszlt, hanem egy korbbi verzihoz. Egy-kt dolog ms klnbzhet, de jabbal mindenkpp elkszthet. A lersba nhny helyen belenyltam n id, hogy aki az elz lersbl tanult is rtse.