Ezt a tutoriált Menib írta nekünk és nagyon köszönöm neki! Szerintem nagyon jól sikerült. Ha el akarsz látogatni az oldalaira, válassz az alábbi linkek közül! www.tananyag.gportal.hu www.menib.gportal.hu
* * *
Alapjában véve a Photo Filtre-t egyszerűen besorolhatnánk a többi képszerkesztő közé, hogy itt egy újabb program, amivel csini képeket fejléceket, netán egész designokat készíthetünk saját magunk, vagy más részére! De akkor miért írok mégis erről? A válasz egyszerű: mert nagyon is hasznos kis program és mert egyszerű kezelni! Személyes tapasztalatból mondom, hogy gyorsan elsajátíthatóak a lényeges műveletek és rövid idő alatt igen látványos összeállításokat hozhatunk létre!
Na de jöjjön a fejléc készítésének menete! Elsőként döntsük el, hogy mekkora fejlécet szeretnénk (főként a háttérhez viszonyítva kell a méretét megszabnunk, illetve hogy a menük és hasonlók a fejléchez képest hogy fognak majd elhelyezkedni). Egy 780 px szélességre állított oldal esetében lehet 780*300-as a fejléc, mert az még szép és a méretekhez is igazodik. De lehet akár ennél nagyobb is és akkor beleolvaszthatjuk a háttérbe, hogy úgy tűnjön nem is lehet megmondani, hol kezdődik a fejléc és hol végződik a háttér.
Azt javaslom legyen elsőre egy egyszerű fejléc, aminek a mérete 780*300-as lesz. A későbbi próbálgatásnak és csinosításnak igazából csak a fantázia szab majd határt, ha megérted az alapokat, a többi már magától fog menni!
Először tehát készítsünk egy üres képet, aminek a mérete ugyebár 780*300-as.
Az oldalunk témájától függően választhatunk képeket, amiket a fejlécre rakhatunk. Én most csak találomra teszek fel néhányat. Többnyire első mindig az anyaggyűjtés (legalábbis nálam). Ezalatt értem a képeket, amiket felhasználsz, esetleges textúrákat, brushokat és háttereket. Ha ezek megvannak, akkor képzeld el a fejedben, hogy nagyjából hogyan nézne ki jól (bár menet közben is meg szokott jönni az ihlet, de mindig kell kiindulópont).
Fel fogok használni egy tulipános képet és a Photo Filtre nyújtotta grafikai lehetőségeket. Elsőként „felveszem” [színlopóval - szerk.] a tulipános kép háttérszínét, amivel beszínezem a fejléc hátterét.
Már van színe a fejlécnek, ezután másolom a tulipános képet és beillesztem a fejlécre úgy, hogy kb. a bal alsó sarokba kerüljön. A méretén nem változtatok (de persze te nyugodtan megteheted).
Ezután kijelölöm az elválasztó csík környezetét néhány cm szélességben, majd kivágom. Kiválasztom a Színátmenet ikont és felveszem a csík egyik felének színét majd a csík másik felének színét és a megfelelő irányba állítva átmenetet képezek. Ez azért célszerű, mert így nem annyira szembetűnő, hogy a képet utólag illesztettem be. (az átlátszatlanság minkét színnél 100 % legyen).
Nos valószínűleg így még mindig eléggé feltűnő a csík, azonban létezik egy másik trükk, amivel elegánssá tehetjük a csíkunkat. Maradjon a kijelölés akkora, amekkora volt, és válasszuk a Szűrők/Keret/3D gomb/Szimpla szélű menüpontot. Az eredmény meglepően más.
Innentől kezdve igazából teljesen ránk van bízva, hogy mihez kezdünk a fejlécünkkel. Az általunk készített csíkot én még művészileg formázom. Kijelölöm, majd Szűrők/Művészi/Nyers pasztell/Merített papír menüpont. Ezek után a tulipánt egy kis szürkésítjük. Ehhez kijelölöm egy részét, majd a Szürkeskála ikonra kattintok [vízszintes eszköztár, grayscale - szerk.]. A kijelölést meghagyva kiválasztom a Szűrők/Keret/Egyszerű keret menüpontot. Itt fehéret állítok be 2-es vastagsággal és 100%-os átlátszatlansággal.
Máris mennyivel jobban néz ki a fejlécünk és már alig van hátra néhány dolog, ami emelheti az esztétikai értékét. Keretet attól függően tehetünk rá, hogy beleolvad majd a háttérbe, vagy sem. Én most nem teszek rá.
Célszerű még ráírnunk az oldalunk nevét, vagy akár egy idézetet is. Én az utóbbi mellett döntöttem, mert én nem honlap számára készítettem ezt a fejlécet. A szöveg írásához válasszuk a T betűs ikont. Ide aztán beírhatjuk a szöveget és formázhatjuk méret, szín, dőlés, típus szerint. A másik lenyíló fülnél adhatunk neki kihúzó színt, vagy árnyékolhatjuk. Így már szinte kész a fejlécünk.
Persze ez csak egy egyszerű fejléc. Ennél sokkal bonyolultabbakat is készíthetünk többféle méretben. Tehetünk rá chatet, vagy menüpontokat. Aki egyszer komolyan beleveti magát a Photo Filterbe, csodákat hozhat ki belőle és magából egyaránt! :)
* * *
A tutorial nem Photo Filtre 9..2.2.höz készült, hanem egy korábbi verzióhoz. Egy-két dolog más különbözhet, de újabbal mindenképp elkészíthető. A leírásba néhány helyen belenyúltam én id, hogy aki az előző leírásból tanult is értse.