A MOHCSI BUSJRS
A mohcsi sokcok messze fldn ismert npszoksa, a busjrs idejt a tavaszi napfordult kvet els holdtlte hatrozza meg. Rgen Farsangvasrnap reggeltl Hshagykedd estjig tartott a mulatsg. A Farsang utols cstrtkjn a gyermekek ltznek maskarba.
A busjrs a ms npek hiedelemvilgban is megtallhat tlbcsztat, tavaszksznt, oltalmaz, termkenysget varzsl nnepek csaldjba tartozik. ppgy rokonsgot mutat a rii s a velencei karnevllal, mint az afrikai npek szoksaival.
Mohcson a hagyomny eredett a trkzs legendjval is magyarzzk. A mondnak – mely szerint a Mohcs-szigeti mocsrvilgba meneklt slakos sokcok megelgelve a rabigt, ijeszt larcokba ltzve, maguk ksztette zajkelt eszkzkkel, az j leple alatt csnakokkal tkelve a Dunn, kizavartk a trkket Mohcsrl – aligha van trtneti alapja. A vros 1687-ben szabadult fel a trk uralom all, s a sokcsg nagy arny beteleptse csak mintegy tz vvel ezutn kezddtt meg. Minden bizonnyal a balkni eredet sokcok korbbi hazjukbl hoztk magukkal a szokst, mely aztn Mohcson formldott tovbb s nyerte el mai alakjt. A npszoks megjelensrl a XVIII. szzad vgrl vannak az els adatok.
A bus ltzete rgen is olyan volt, mint ma: szrvel kifordtott rvid bunda, szalmval kitmtt gatya, amelyre sznes, gyapjbl kttt cifra, ni btyks harisnyt hztak, lbukon bocskort viseltek. A bundt az v vagy marhaktl fogta ssze derekukon, erre akasztottk a marhakolompot. Kezkben az elmaradhatatlan kereplt vagy a soktoll, fbl sszelltott buzognyt tartottk. A leglnyegesebb azonban, ami a bust busv teszi: a fzfbl faragott, hagyomnyosan llatvrrel festett birkabrcsuklys larc.
Az gy beltztt buskat ksrik a jankelk, akiknek az a szerepe, hogy tvol tartsk az utca npt, fleg a gyerekeket a busktl. Hamuval, liszttel, ma mr csak ronggyal vagy frszporral tlttt zskjukkal pflik a csfold gyerekhadat. A leftyolozott arc nket s a lakodalmas viseletbe ltztt frfiakat, tovbb a karnevli jelmez alakokat maskarnak nevezik Mohcson.
Rgen a tlkl, kerepl, kolompot rz s „bao-bao!”-t ordtoz bus csoportok tulajdonkppeni clja az volt, hogy hzrl-hzra jrva kifejezze jkvnsgait, elvgezze varzslatait s rszesljn azokban az tel-ital adomnyokban, amiket sehol sem tagadtak meg tlk.
Mra az idegenforgalom medrbe terelt npszoks sokat vesztett az eredeti hagyomnyokbl, de ltvnyossg szempontjbl sokat nyert. A mai busjrs a rgi npszoks kzpontjban, a Kl tren kezddik. A beltztt busk, jankelk, maskark itt gylekeznek, itt tallkoznak a Dunn csnakokkal tkelt busk az gys, az rdgkerekes, a szekeres, a krts, a tekns, s ms bus csoportokkal. A rgi elltlts bus gy drejre a klnbz csoportok a futcn t bevonulnak a vros fterre, ahol szabad farsangols kezddik. Ezt kveten a Duna-parton s a krnyez utckban iszony zajt keltve nneplik a farsangot. Szrkletkor visszatrnek a ftrre s a meggyjtott risi mglya krl tncolnak, dvajkodnak az emberekkel. Ezzel r vget a Farsangvasrnap. A mohcsiak azonban kedden is farsangolnak, amikor is az jabb ftri mglyra helyezett, telet jelkpez kopors elgetsvel s krltncolsval bcsznak a hideg vszaktl, s kszntik a tavasz eljvetelt.
FORRS
DOKI ~ PAPUCS |