A FARSANG
A farsang vzkereszttl (janur 6.; a rmai katolikus naptr szerint Epiphania Domini, azaz az r megjelensnek napja) hamvazszerdig, a nagybjt kezdetig tart. Elnevezse s a legrgebbi szoksadatok kzpkori nmet polgri hatsra vallanak, de vannak az Anjouk s Mtys kirly udvarbl itliai hatsra utal adatok is.
A farsang jellegzetessge, hogy a keresztny liturgikus naptrban nem ktdik hozz jelents vallsi nnep, alapveten a gazdag nphagyomnyokra pl.
A keresztnysg eltti idkbl szrmaz farsangot az „erklcss” 16. s 17. szzadban nem eredete, hanem bujasgot szimbolizl szoksai miatt tiltottk.
A farsang vltoz hosszsg nnep.
A FARSANG FARKA
A farsang cscspontja. Farsangvasrnaptl hshagykeddig tart utols hrom nap, ami nagy mulatsgok kzepette, valjban tlbcsztat is. Szmos vrosban ekkor rendezik meg a hres karnevlokat (Rio de Janeiro, Velence). Magyarorszgon „a farsang farknak” nevezett idszak legnevezetesebb esemnye a mohcsi busjrs.
A farsangvasrnap a farsangi idszak vgn lev farsang farknak els napja. Szmos helyen ezen a napon tztk a legnyek kalapjukra a kivlasztott lnyok bokrtjt. Tovbbi elnevezsei: csonthagyvasrnap, tvenedvasrnap, sardvasrnap, sonkahagyvasrnap, hathagyvasrnap, kilencben hagy harmad vasrnap, piroskavasrnap (piroska nev kalcs utn), vvasrnap (ifj frj a lny csaldjnak kontjra mulatott), sardvasrnap (sodrzs jelentse szerencsekvns), vajhagyvasrnap (grg katolikusoknl)
A farsanghtf a farsang farknak kzps napja. Gyakran ezen a napon tartottk az asszonyfarsangot. Ezen a napon a nk korltlanul ihattak, zenesz mellett ntztak, frfi mdra mulattak. Ezutn hsvtig mr tilos volt az eskv, a tnc s a vigadalom. Tovbbi elnevezsei: hshagyhtf, bjtelhtf
A hshagykedd, a farsang s egyben a farsang farknak utols napja. A farsangtemets idpontja. Tovbbi elnevezsei: hshagysi kedd, farsangkedd, madzaghagykedd (ez utbbi utals a madzagon lg telek elfogysra) Ezen a napon ltalban szalmabbut vagy koporst gettek, jelkpesen lezrtk a farsangot s a telet.
A hshagykeddet kveti a hamvazszerda, ami a 40 napos nagybjt kezdete. Az ezt kvet nap a torkos cstrtk
PRVLASZTS IDSZAKA
A farsang fontos „eskvi szezon”, mivel a hsvti bjt idszakban mr tilos volt eskvt tartani. Erre utal az nnepnapok elnevezse is (pl.: els menyegzs vasrnap = vzkereszt utni els vasrnap, vvasrnap = farsangvasrnap az ifj frj az aps kontjra fogyasztott, stb.). A falvakban a legnyek szerveztk a blokat. A lnyok rokonaik kzvettsvel bokrtt adtak a kiszemelt legnyeknek, akik a farsang vgn nyilvnos sznvallsknt a kalapjukra tztk a bokrtt. A bli szezon s tncmulatsg lnyege az eljegyzs volt.
KONC KIRLY S CIBERE VAJDA
Konc kirly s Cibere vajda egy Eurpa szerte elterjedt szoks, dramatikus jtk. Cibere vajda neve a bjti telt, a cibert jelkpezi, Konc kirly pedig a hsos, zsros teleket. Vzkeresztkor s hshagykedden megkzdttek egymssal, els esetben Konc kirly, msodzben Cibere vajda nyerte a prviadalt. Farsangi szoksok keretben szalmabbokkal is eljtszottk a trfs kzdelmet.
FORRS
DOKI ~ PAPUCS |