KI AZ A C. S. LEWIS?
Clive Staples Lewis (1898-1963) Észak-Írországban született, de élete nagy részét Angliában töltötte. Édesapja ügyvéd volt, édesanyja egy lelkész lánya. Már a szülői házban megmutatkozott nagy képzelőereje – bátyjával, Warnieval megalkották Boxen világát, amelynek lakói és irányítói is állatok voltak.
Édesanyja korai halála után került Angliába, ahol tanulmányait végezte. Ez alatt az időszak alatt került közel az irodalomhoz. Lewis életében meghatározó szerepe volt Mr. Kirkpatricknek, aki magántanítójaként nem csak a tanuláshoz vitte közelebb, hanem megtanította érvelni, és logikusan gondolkodni.
Diplomáját Oxfordban szerezte görög és latin irodalomból, valamint ókori történelemből és angol nyelvből. Az oxfordi Magdalen College tanára volt 1925-1954 között, később a Cambridge-i Egyetem irodalom-professzora lett. Tudományos írásait, regényeit és egyéb műveit szerte a világon ismerik, magyar nyelven ezeknek sajnos csak a töredékéhez juthatunk hozzá.
Iskolai évei alatt közel került Istenhez – imádkozott, Bibliát olvasott –, de egyik tanára hatására feltámadt benne az okkult világ iránti érdeklődés. Fokozatosan eltávolodott Istentől, és a „hiszek” vallomását átváltoztatta „az ember azt érzi, hogy”-féle vélekedésre. J. R. R. Tolkiennel (A gyűrűk ura szerzője) való barátsága nagyban hozzájárult 1929-es megtéréséhez, melyről ő maga így írt: „ …megadtam magam, és elismertem, hogy Isten: Isten. Letérdeltem és imádkoztam.”.
C. S. Lewis legismertebb művének számít a gyermekeknek szánt, hét kötetes Narnia krónikái, melyet 41 nyelvre lefordítva 95 millió példányban adtak el. Véleménye szerint a gyermekek számára írt történet a legalkalmasabb irodalmi műfaj arra, hogy a bennünk rejlő komoly mondanivalót a leghatásosabban elmondhassuk.
Lewis a könyvsorozatban ötvözte a keresztény motívumokat a görög és római mitológiák elemeivel, valamint az angol és ír mesék világával, megteremtve ezzel a modern kori gyermek-fantasy-t.
NARNIA VILÁGA
C. S. Lewis 1950 és 1956 között írta a Narnia krónikái sorozatot, melyből eddig négy könyvet fordítottak le magyar nyelvre (A varázsló unokaöccse, Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény, A ló és kis gazdája, Caspian herceg). Bár Lewis a sorozatot eredetileg gyermekeknek szánta, az évek során a felnőttek körében is nagy sikert aratott. A hét kötet közül Magyarországon Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény c. rész a legismertebb.
Narnia a beszélő állatok, faunok, kentaurok, óriások, törpék országa, ahol a természet minden része élettel van tele. Egyetlen élőlény hiányzik csupán – az ember. Ebbe a világba érkeznek Ádám fiai és Éva leányai. Közülük választja ki Narnia teremtője az ország királyait és királynőit, akiknek igazságosan, könyörületesen és bátran kell uralkodniuk. A szereplők sok kalandot, veszélyt és csodát élnek át, melyek által megtanulják, mit jelent valójában a bátorság, az összetartás, a szeretet és a hit.
Minden egyes részben meghatározó szerepe van Aslannak, az oroszlánnak, akin Isten jellemvonásait fedezhetjük fel. A történet során megismerhetjük Isten szeretetét, teremtő erejét, megbocsátását, önfeláldozását, vezetését és állandó jelenlétét teremtményei életében.
forrás ~
DOKI | PAPUCS |